aktualizováno: 10.12.2018 09:34:37 

Pionýrská skupina Kaznějov - letní tábor  "U SMRKU" Manětín

Zachovalé památky

ZACHOVALÉ PAMÁTKY


 

ZÁMEK MANĚTÍN:
Stavba stojí na pozemcích bývalé komendy johanitů, v 16. století za Hrobčických Hrobčic vystavěn zámek, dnešní barokní budova pochází z přestavby (snad podle plánů J. Santiniho) po požáru města v roce 1712. V letech 1621 - 1945 v majetku hrabat Lažanských. Jednopatrová stavba po celé délce náměstí, dvojice věžovitých rizalitů, podstrešní polopatro. Hlavní portál asymetrický se znakem majitelů, v zahradním průčelí balkón podpíraný atlanty. Za zámkem park. V expozici díla P. Brandla a K. F. Benthuma (podobizny hrabat Lažanských, kolem roku 1830). Do patra vede zachované schodiště s alegoriemi Čtyř živlů, nástropní malby.
Zámek Manětín na půdorysu písmene L uzavírá jižní stranu manětínského náměstí. Na místě renesančního sídla vystavěn po požáru města v roce 1712 barokní zámek podle projektu Tomáše Hafeneckra pro Lažanské z Bukové, jimž patřil do roku 1945. Rozsáhlá expozice s barokním mobiliářem a unikátní kolekcí 13 obrazů zámeckého služebnictva Budova zámku je spojena krytou chodbou děkanským kostelem sv. J.Křtitele. Jižní průčelí se otevírá do obnovené barokní zahrady, na niž navazuje zámecký park.


Letecký pohled na zámek a část obce ManětínPohled z věže kostela J. Křtitele

ODKAZ: http://www.hrady.cz/index.php?OID=1208


 

KOSTEL SV. JANA KŘTITELE:
 Kostel sv. Jana Křtitele byl po požáru v létech 1712-1715 od základů přestavěn tyrolským stavitelem Janem Jiřím Hessem. Z původní stavby bylo zřejmě ponecháno jen zdivo trojbokého presbytáře s jednoduchými opěrnými pilíři v rozích. Na hlavním oltáři je umístěn obraz Křest Páně, skvělá práce Petra Brandla. Další dva obrazy téhož autora jsou umístěny na bočních oltářích - Sv. Anna vyučuje dívku Marii a Sv. Antonín Paduánský. Petr Brandl namaloval celkem sedm obrazů pro zdejší kostely - mimo jmenovaných i čtyři pro hřbitovní kostel sv. Barbory.


Kostel sv. Jana Křtitele


KOSTEL SV. BARBORY:
Další významnou památkou je hřbitovní kostel sv. Barbory. Je připomínán již r. 1417 a do nynější raně barokní podoby byl přestavěn podle návrhu burgundského stavitele Jana Baptisty Matheye z r. 1697.
Barokní tvář městečka pak dotváří množství soch v jeho intravilánu i okolí - práce J. Brokofa, Š. Borovce a J. J. Herschera.


Kostel sv. BarborySousoší Nejsvětější trojice

 
TOPlist